Department of Indiana Commanders and Encampments

Sons of Union Veterans of the Civil War

Elected

Department Commander

Encampment Number

Location of Encampment

1887

Elmer S. Walker

1

Richmond

1888

Elmer S. Walker

2

Indianapolis

1889

George C. Harvey

3

Logansport

1890

John W. Newton

4

Evansville

1891

John W. Newton

5

Lafayette

1892

Newton J. McGuire

6

Fort Wayne

1893

Newton J. McGuire

7

Terre Haute

1894

Frank Martin

8

Kokomo

1895

Frank Martin

9

Anderson

1896

R. B. Oglesbee

10

Frankfort

1897

R. S. Thompson

11

Marion

1898

R. S. Thompson

12

Columbus

1899

H. O. P. Cline

13

Shelbyville

1900

Sidney Conger

14

Elwood

1901

G. W. Knetenstem

15

Muncie

1902

George F. Ogden

16

Rising Sun

1903

Elmer E. Freidling

17

Peru

1904

Lawrence A. Handley

18

Noblesville

1905

Thomas W. Blair

19

Rockville

1906

William P. Gottschalk

20

Valparaiso

1907

Charles C. Hartzell

21

Bluffton

1908

Frank E. Watson

22

Lafayette

1909

John D. Miller

23

Terre Haute

1910

Joseph Sego

24

South Bend

1911

T. Warren Allen

25

Richmond

1912

William F. Geller

26

South Bend

1913

William H. Hausche

27

Indianapolis

1914

Frank Shellhouse

28

Indianapolis

1915

A. W. McDaniel

29

Marion

1916

A. L. McConkey

30

Evansville

1917

F. C. Focht

31

Indianapolis

1918

George Matthews

32

Logansport

1919

W. T. Knipple

33

Elkhart

1920

Dr. E. S. Shumaker

34

Bloomington

1921

Dr. E. S. Shumaker

35

New Castle

1922

Thomas W. Lindsey

36

Connersville

1923

R. J. Bosworth

37

Muncie

1924

N. C. Goodman

38

Frankfort

1925

Benjamin E. Stahl

39

Princeton

1926

Alvin W. Wallace

40

Fort Wayne

1927

Roy L. Babylon

41

Gary

1928

C. S. Scull

42

Columbus

1929

George W. Nexen

43

Martinsville

1930

Dr. E. D. Smith

44

Wabash

1931

Frank L. Rickert

45

New Castle

1932

Capt. Albert L. Pawley

46

Richmond

1933

Ira E. Ransom

47

Huntington

1934

A. C. Thornburg

48

Muncie

1935

A. C. Thornburg

49

Marion

1936

A. C. Thornburg

50

Bloomington

1937

Oliver M. Hawkins

51

Logansport

1938

Will Ball

52

Kokomo

1939

Parker E. Thornburg

53

Michigan City

1940

Parker E. Thornburg

54

Evansville

1941

Louis King

55

Muncie

1942

George O. Dewey

56

Martinsville

1943

Hugh N. Snider

57

Elkhart

1944

Thomas M. Horn

58

Indianapolis

1945

Thomas M. Horn

59

Fort Wayne

1946

Clarence M. Barksdale

60

Fort Wayne

1947

Clarence M. Barksdale

61

Elkhart

1948

Robert L. Brown

62

Elkhart

1949

Ray V. Tuthill

63

Marion

1950

S. L. Isaac

64

Terre Haute

1951

Argus E. Ogborn

65

Muncie

1952

Walter E. Wellman

66

Indianapolis

1953

Alonzo R. Stanfield

67

Indianapolis

1954

Alonzo R. Stanfield

68

Indianapolis

1955

Alva Reef

69

Indianapolis

1956

Clarence Bodle

70

Indianapolis

1957

John M. Caylor

71

Indianapolis

1958

John M. Caylor

72

Indianapolis

1959

Cecil McConahay

73

Indianapolis

1960

Col. Roy Volstad

74

Indianapolis

1961

Col. Roy Volstad

75

Indianapolis

1962

Thomas J. Lock III

76

Indianapolis

1963

Thomas J. Lock III

77

Indianapolis

1964

Thomas J. Lock III

78

Indianapolis

1965

Thomas J. Lock III

79

Indianapolis

1966

Thomas J. Lock III

80

Indianapolis

1967

Walter E. Wellman

81

Indianapolis

1968

Thomas J. Lock III

82

Indianapolis

1969

William G. Shannon

83

Indianapolis

1970

Marvin W. Reed

84

Indianapolis

1971

Herbert Ray Worth

85

Indianapolis

1972

James Halberstadt (resigned) William G. Shannon

86

Indianapolis

1973

Ivan D. Lancaster

87

Indianapolis

1974

Wayne C. Klusman

88

Indianapolis

1975

Otto Guedelhoefer

89

Indianapolis

1976

Donald Lee Kelly

90

Indianapolis

1977

Orval King

91

Indianapolis

1978

Larry L. Hough

92

Indianapolis

1979

Argus E. Ogborn

93

Indianapolis

1980

Clifford E. Becker

94

Indianapolis

1981

Clifford E. Becker

95

Indianapolis

1982

Ivan D. Lancaster

96

Indianapolis

1983

Allen W. Moore

97

Indianapolis

1984

Allen W. Moore

98

Indianapolis

1985

Francis L. Lipp

99

Indianapolis

1986

Francis L. Lipp

100

Indianapolis

1987

Francis L. Lipp

101

Indianapolis

1988

Alan R. Loomis

102

Indianapolis

1989

Alan R. Loomis

103

Indianapolis

1990

Alan R. Loomis

104

Indianapolis

1991

Edward Krieser

105

Indianapolis

1992

Edward Krieser

106

Indianapolis

1993

Dr. Gary E. Dolph

107

Indianapolis

1994

Dr. Gary E. Dolph

108

Kokomo

1995

Stephen T. Jackson

109

Kokomo

1996

Ron Gill

110

Kokomo

1997

Ron Gill

111

Kokomo

1998

Jay W. Crisp

112

Kokomo

1999

Russell W. Kirchner

113

Fort Wayne

2000

Thomas Crawford

114

Kokomo

2001

Thomas Crawford

115

Kokomo

2002

Alan Teller

116

Bluffton

2003

Alan Teller

117

Kokomo

2004

Gib Young

118

Kokomo

2005

Gib Young

119

Kokomo

2006

Bruce Kolb

120

Kokomo

2007

Bruce Kolb

121

Kokomo

2008

Jack Shaw

122

Kokomo

2009

Jack Shaw

123

Kokomo

2010

Matt  Elkin

124

Kokomo

 


Please address any web page problems or questions to:

Department of Indiana Web Host and Signals Officer, Tim Beckman

E-mail: timbeckman@gmail.com

This Web Page Last Updated: 06/12/2010


Return to Department of Indiana
Return to SUVCW Home Page
Return to SUVCW Web Site Index
Return to SUVCW List of Departments